You are currently viewing Cechy osoby przedsiębiorczej

Cechy osoby przedsiębiorczej

Pewnie takich cech można by było wymienić wiele. Jednak ja uważam, że wystarczy mieć 5! Są one FUNDAMENTALNE by osiągać sukcesy biznesowe i skutecznie rozwijać swoje biznesy. Z tego artykułu dowiesz się jakie są to cechy. Co one dają i jak nad nimi pracować!

Dla mnie nie ma żadnych wyjątków, ale się te cechy posiada i zmierza się w odpowiednim kierunku. Albo się tych cech nie ma i wszystko idzie nie tak jak powinno. Poznałem wiele osób i zawsze się to sprawdzało. Twarde reguły! Człowiek który posiada te cechy odnosi sukcesy. Natomiast człowiek który ich nie ma, kręci się ciągle w kole porażek. Na szczęście każdą z tych cech można w sobie wypracować!

Oto 5 cech osoby przedsiębiorczej!

1. Ambicja

Ciągle jest to dla mnie pewną tajemnicą. Dlaczego jeden może być całe życie sponiewierany w swojej pracy. Ciągle daje sobą pomiatać. Godzi się na przebywanie wśród toksycznych ludzi! Godzi się na żałosną pensję! Godzi się na to by ciągle nie mieć czasu! Ciągle posłusznie odgrywa rolę ofiary i nie chce tego zmienić. Nic nie chce nic z tym wszystkim zrobić!

Natomiast druga osoba ma w sobie to coś –  takich jest mniejszość! Nie godzi się na bycie przeciętniakiem, który żyje na kolanach. Jest jednym z wielu. Jedyne co robi to pokornie odgrywa rolę ofiary i dowartościowuje się narzekaniem na innych. Nie! Ta osoba ma w sobie to coś. Ma ambicję by wybić się ponad przeciętność!

Ambicja to niegodzenie się na przeciętność. Nie podążanie za stadem i tymi wszystkimi durnowatymi przekonaniami które głosi tłum. Ambicja pozwala wziąć pełną odpowiedzialność za swoje życie.

Ta ambicja jest czymś niezbędnym i fundamentalnym jeśli chodzi przedsiębiorczość. Powiem wprost! Jeśli tego nie masz, daj sobie spokój z biznesami. To nie jest zabawa dla mięczaków. To nie jest szampan, kobiety i luksusowe samochody! To jest ciągły rozwój i bycie niezrozumiałym przez większość społeczeństwa. Ale nagrodą może być życie w 100% na swoich warunkach.

Osobiście uważam, że nie ma nic gorszego niż przeciętność. Bycie jednym z wielu. Bycie zwykłym naśladowcą i powtarzaczem zasłyszanych przekonań. 

Obok ambicji stoi ciekawość. Bez ambicji nie będzie ciekawości! Ciekawości do zgłębiania wiedzy o biznesie. Ciekawości która popycha nas do poszerzania swoich umiejętności. Ciekawości która napędza nas do interesowania się branżą w której działamy. Jeśli zakładasz biznes musisz interesować się danym rynkiem. Musisz nim żyć! Starać się być coraz lepszy, tak by wnosić coraz większą wartość do życia innych ludzi. 

Brak ambicji wynika z niskiej samooceny, z braku wyższego sensu w życiu albo z tego, że przeciętność Ci odpowiada, a nie satysfakcjonujące życie “nie boli” wystarczająco mocno by zmotywować Cię do jakiejkolwiek zmiany. Tutaj więcej o tym pisałem.

Jak tą cechę rozwijać?

Odpowiedz sobie szczerze, sam przed sobą, na takie dwa pytania:

  • Czego chcę od swojego życie? Ale tak głęboko, wewnętrznie!
  • Co mi się aktualnie nie podoba i czy chce dalej się na to godzić? Przestań siebie oszukiwać!

2. Odwaga

Ta cecha oddziela mięczaków od tych którzy faktycznie zasługują na biznesowy sukces. Odwaga to nic innego jak życie zgodne ze swoimi przekonaniami. To umiejętność zapanowania nad strachem. I wiesz co? Większość ludzi tej cechy NIE MA! O jednym marzą, a drugie robią. 

Niby widzisz człowieka który chce być niezależny i wolny finansowo. Dużo o tym mówi. Interesuje się tym. Czyta różne książki. Jeździ na szkolenia. Jednak ciągle nic w jego życiu się nie zmienia. Dlaczego? Bo brakuje mu odwagi! 

Ciągle paraliżuje go strach. Strach przed nieznanym. Strach przed krytyką. Strach przed porzuceniem tego co nie działa. Strach przed czymkolwiek. Czytanie jest proste. Działanie wymaga ODWAGI! Dlatego ta cecha oddziela mięczaków od ludzi którzy zasługują na dobrze prosperujący biznes.

Osoba nieposiadająca tej cechy charakteru może mieć duże marzenia. Może mówić, że chcę zmiany, ale ZAWSZE stawia mnóstwo warunków. Chce tego, ale pod warunkiem że nie będzie musiała wychodzić ze swojej sfery komfortu. Tak to nie działa! Chcesz mieć inne rezultaty? Musisz robić rzeczy których wcześniej nie robiłeś, a to wiążę się z pokonaniem lęku. 

Jeśli trzeba się czegoś nauczyć, by rozwinąć swój biznes, po prostu się tego uczymy! Tak zachowuje się odważny i pewny siebie człowiek!

Trzeba nauczyć się wystąpień publicznych? Człowiek odważny uczy się tego!

Trzeba zdobyć techniczne umiejętności? Człowiek odważny uczy się tego!

Trzeba porozmawiać z klientem? Człowiek odważny to robi i rozwija się w tym!

A co robi człowiek który tej cechy charakteru nie posiada? Kombinuje byleby tylko czegoś nie zrobić, bo się tego boi! 

Można powiedzieć, że zrobi wszystko by tylko czegoś niekomfortowego nie zrobić. Zachowuje się jak mała, wystraszona dziewczynka. Z takim podejściem nie ma nawet czego szukać jeśli chodzi o biznes! Osoba prawdziwie przedsiębiorcza to osoba odważna!

Jak tą cechę rozwijać?

Każdego dnia, w różnych sytuacjach, staraj się robić rzeczy niekomfortowe. Zabieraj głos. Staraj się przewodzić. Zagaduj ludzi jeśli jest ku temu okazja.. albo chociaż się do nich uśmiechaj! Po prostu zachowuj się w różnych sytuacjach jak odważny, pewny siebie człowiek.

Mów wyraźnie. Chodź wyprostowany, z podniesioną głową. Nie bój się kontaktu wzrokowego podczas rozmowy. Ćwicz fizycznie! 
 
Codziennie rób chociaż jedną rzecz której się boisz, a zaczniesz widzieć efekty! Chodzi o ten wyimaginowany strach, który bierze się z wystraszonego umysłu. Nie chodzi o robienie dziwnych, ryzykownych rzeczy, żeby nie było 🙂 

3. Kreatywność

Ta niepozorna cecha jest również niesamowicie ważna. Przez systemową edukację została ona u wielu osób całkowicie zlikwidowana. Kreatywność to tworzenie nowych rozwiązań. Nie banie się eksperymentowania i popełniania błędów. To tworzenie czego nietypowego, oryginalnego, po swojemu. 

W biznesie trzeba umieć się wyróżnić. Trzeba umieć tworzyć coś ciekawego dla innych. Umieć zrobić coś inaczej niż większość, tak by móc przebić się przez hałas. To bardzo ważne. Niestety mnóstwo ludzi nie chce nawet próbować być osobą kreatywną. Szukają kogoś kto im paluszkiem wszystko pokaże, a oni nic nie będą musieli wymyślać i tworzyć. Nie będą musieli wykonać żadnego intelektualnego wysiłku. Taka postawa w przedsiębiorczości nie może się sprawdzić. 

Praca na etacie często polega na bezmyślnym powtarzaniu schematycznych czynności, gdzie kreatywność nie jest do niczego potrzebna. W biznesie jest zupełnie inaczej! Tu trzeba tworzyć, sprawdzać, eksperymentować.. by to robić musisz być KREATYWNY.

Jak ćwiczyć kreatywność?

Zacznij robić nietypowe rzeczy. Spróbuj coś zrobić inaczej niż zwykle. Nie trzymaj się schematów, tylko próbuj po swojemu. Nie czekaj aż ktoś, coś za Ciebie wymyśli. Tylko sam wymyślaj! Pracuj nad swoją wyobraźnią. 
 
Możesz też zadawać sobie pytania typu CO BY ZROBIŁ… , np.:
  • Co bym zrobił żeby rozkręcić swój biznes?
  • Co bym zrobił gdyby przez tydzień nie było prądu? 

4. Elastyczność

Pewnie brzmi to dość tajemniczo. Chodzi mi o elastyczność jako umiejętność dopasowania się do otaczającej nas rzeczywistości. Taka pokora, która pozwala przyznać się do błędu. Ok, robiłem coś ale to bez sensu. Wyciągam wnioski i zmieniam swoje działanie.

Często słyszę ludzi, którzy skończyli jakąś szkołę, albo przerobili jakiś kurs. Później okazuje się, że ciężko im znaleźć pracę w tym temacie. Zaczynają narzekać i lamentować. Uważają, że skoro to potrafią to teraz muszą znaleźć się chętni, którzy im za to zapłacą. Niestety rzeczywistość jest brutalna! Jeśli nie ma na to zapotrzebowania, to nikogo nie obchodzi, że coś takiego potrafisz.

Musisz mieć wtedy taką elastyczność by dopasować się do zmian. Czyli taką pokorę, która pozwoli Ci powiedzieć samemu przed sobą:

Ok, straciłem 5 lat życia na bezsensowną naukę. Muszę jednak nauczyć się czego nowego, bo za te umiejętności nikt nie chcę mi zapłacić.

Człowiek bez takiej elastyczności/pokory powie:

Przeznaczyłem na to 5 lat mojego życia, teraz ludzie mają mi za to płacić, bo nie po to się uczyłem by teraz znowu szukać nowej specjalizacji.

Elastyczność pozwala również wyciągać trafne wnioski. Robię coś, patrzę i wyciągam wnioski. Uważałem coś za prawdę. Dostałem nowe informacje. Wyciągam wnioski i zmieniam zdanie.

Elastyczność w połączeniu z odwagą pozwala powiedzieć: Myliłem się! Muszę robić inaczej, bo to nie działa!

Jak tą cechę rozwijać?

Musisz być zawsze otwarty na zmianę. Uznać, że zmiana zdanie nie jest niczym złym. Zastanów się czy wolisz dowartościowywać swoje ego tym, że masz rację (mimo, że jej nie masz). Czy może wolisz zmienić zdanie i mieć zadowalające efekty?

Daj sobie też prawo do popełniania błędów. To nieodłączny element naszego życia. Trzeba wyciągać odpowiednie lekcje, by nie popełniać tych samych błędów. Pomyłka nie jest porażką. Porażką jest niepodjęcie działania. Pamiętaj, że nie myli się tylko ten co nic nie robi!

5. Dobra organizacja

Wszyscy mamy tyle samo czasu. Różnimy się tylko tym jak go wykorzystujemy. Dobra organizacja to niesamowicie ważna cecha. To dyscyplina. To umiejętność realizowania tego co chcemy zrealizować. Do końca. Nie tylko troszkę. To słowność. Mówię, że zrobię i to robię. Dobra organizacja pozwala planować sobie dzień, robiąc to co naprawdę ważne. Bez tracenia czasu na głupoty.

Mało kto ma tą cechę. Większość ludzie potrafi jedynie powiedzieć: “Nie mam czasu”. Co jest oczywiście kompletną bzdurą. To nie jest żaden brak czasu. Tylko brak dobrej organizacji. Kwestia priorytetów i codziennych nawyków.

Niektórzy myślą, że jak rzuciliby swoją pracę i skupiliby się w 100% na biznesie, to wtedy znaleźliby na to czas. Niestety rzeczywistość i badania pokazują, że jeśli nie byłeś w stanie dobrze zorganizować swojego czasu PO PRACY, to również nie będziesz dobrze zorganizowany mając cały dzień do swojej dyspozycji. Bo tu nie chodzi o ilość czasu, tylko o nasze nawyki! 

Nie potrafisz wykorzystać 2 godzin które masz? Ten sam problem będziesz miał przy 16 godzinach. Najpierw bądź dobrze zorganizowany przy małych rzeczach, to pomoże Ci być dobrze zorganizowanym przy tych dużych.

Jak ćwiczyć organizację?

Tak jak napisałem – zacznij od małych, codziennych rzeczy. Planuj dzień i staraj się w 100% to zrealizować. Prowadź kalendarz. Zapisuj zadania do wykonania. Pracuj na nawykiem szybkiego zadziałania. Zamiast tego beznadziejnego odwlekania na później.

Wiesz, że coś powinieneś zrobić, zrób to od razu. Nie przeciągaj. Nie kombinuj. Nie szukaj pretekstów, tylko to po prostu zrób! Pamiętaj, że w całej zabawie chodzi o nawyki, o Twoje wypracowane podejście. 

Tyle jeśli chodzi o 5 cech osoby przedsiębiorczej. Jak jest u Ciebie? Ile z tych cech uważasz, że posiadasz?

Zapisz się na newsletter i pobierz naszego e-booka o tym jak zacząć zarabiać przez Internet:

Ten post ma jeden komentarz

  1. marketer internetowy

    Według mnie najważniejszą cechą jest wytrwałość. Bardzo ciężko jest ją ogarnąć, ale jak się zabierze do pracy i do tego doda ambicję czy elastyczność, to można zdziałać cuda!

Dodaj komentarz