Coraz więcej mówi się o pracy zdalnej i zarabianiu przez Internet. Wizja zarabiania pieniędzy, bez wychodzenia z domu, jest czymś bardzo kuszącym. Skoro to czytasz, to podejrzewam że też zacząłeś się tym interesować.
Może przeglądasz, na Facebooku, różne grupy dotyczące tego tematu. Może sprawdzałeś już różne ogłoszenia oferujące pracę przez Internet. Jednak masz wrażenie, że coś tutaj nie gra? Te “prace” są jakieś, takie dziwne.
Czytasz ogłoszenia. Niby są ono podobne do ofert prac tradycyjnych, ale później ciężko o szczegóły. Zapraszają Cię na jakieś spotkania. Zoom-y. Wysyłają linki z którymi masz się zapoznać, a tam nie ma żadnych konkretów, tylko jakieś górnolotne obietnice.
“Pracodawcy” próbują się z Tobą zaprzyjaźnić i umówić na kawę. Nagle okazuje się, że gdzieś musisz się rejestrować. Zakładać jakieś niepotrzebne konta bankowe. Wpłacać pieniądze, nie wiadomo w co. Kupować jakiś pakiet startowe.
Ciągle nie jest powiedziane czym miałbyś się dokładnie zajmować. Dopiero jak zaczynasz bardziej drążyć, okazuje się że aby zarabiać, będziesz musiał REKRUTOWAĆ ludzi. Czyli schemat jest prostu. Najpierw zrekrutowano Ciebie, później Ty będziesz rekrutował kolejnych. Podobnie jak się to robi w piramidzie finansowej. Im więcej ludzi, tym lepiej.
W normlanym biznesie jest tak, że jak wszyscy zaczną robić to samo, to prawie nikt nie zarobi. W biznesach rekrutacyjnych też zdecydowana większość nie zarabia. To matematyka. Możesz sobie to policzyć na kartce. Ale tego pewnie nikt Ci nie powie. Zwłaszcza osoba, która Cię rekrutuje. Mówią tylko o szansach i możliwościach. Puste słowa, nic więcej.
Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega praca online oraz ogólnie zarabianie przez Internet. Nie będą to zajęcia polegające na rekrutacji i budowaniu zespołów. Tylko na wnoszeniu prawdziwej wartości do życia innych osób.
Skąd w Internecie biorą się pieniądze?
Pozwól, że zaczniemy od tej podstawowej kwestii. Niby oczywiste, ale muszę o tym napisać. Mam wrażenie, że wiele osób nie jest tego do końca świadoma.
W Internecie pieniądze biorą się od ludzi!
Nie ma żadnego zbiornika z kasą, do którego należy się dopchać. Nie! Zawsze na końcu jest drugi człowiek. Do Twojego portfela trafiło 100zł, to znaczy że z kogoś portfela te 100zł zniknęło. Albo z kilku portfeli!
W normalnym zarabianiu jest tak, że aby ktoś chciał pozbyć się swoich pieniędzy, musi w zamian otrzymać coś wartościowego. Oszustwa, których w Internecie też mamy wiele, polegają na tym, że PODSTĘPEM zdobywa się czyjeś pieniądze. Ktoś myśli, że coś dostanie, a potem tego nie dostaje. Kupił iluzje wartości. Ale to już inny temat, nie na dzisiaj.
Jeśli chcesz uczciwie zarabiać przez Internet, musisz zastanowić się co możesz dać innym – np. swoją pracę, produkt (za chwilę więcej o tym). Musi to być coś wartościowego. Za pracę mało wartościową, którą może wykonywać przedszkolak, nikt nie zapłaci godnych pieniędzy.
Zatem klikanie, przepisywanie, oglądanie reklam, bezmyślne patrzenie w monitor, nie jest czymś na czym zarobisz. Dlaczego? Bo jest to bezwartościowa praca, którą jest w stanie wykonywać nawet przedszkolak. Nikomu nie opłaca się za to płacić. Chyba, że DOSŁOWNE grosze. Do takich słabo płatnych prac, można też zaliczyć wypełnianie ankiet. Kiedyś o tym temacie pisałem. Kliknij i przeczytaj.
Podsumowując ten wątek! Jaka jest rola Internetu w całym procesie zarabiania?
Rolą Internetu jest pomoc w docieraniu do ludzi.
Jest takim jakby pośrednikiem. Niesamowicie może w tym pomóc. Wiele rzeczy można też zautomatyzować. Zrobisz coś raz i to ciągle dla Ciebie pracuje. Nie daje on jednak żadnych pieniędzy! Dzięki Internetowi możesz jedynie stosunkowo prosto docierać do ludzi, którzy te pieniądze mają i są w stanie je wydać. W zamian za coś, czego potrzebują.
Co robić by zarabiać przez Internet?
Bez jakiejś rekrutacji i tego typu dziwnych rzeczy. Tylko normalnie, uczciwie. Coś komusz dajesz, a ta osoba Ci za to płaci.
To za co ktoś może Ci zapłacić, możemy podzielić na dwie główne kategorie:
- Wykonanie dla kogoś jakiejś pracy (świadczysz usługi)
- Sprzedaż produktu. Mogą to być produkty fizyczne lub wirtualne. Twoje lub cudze.
Co do pierwszej kategorii, czyli świadczenia usług. Tak jak już wspominałem, zasada jest zazwyczaj taka:
Im Twoja praca bardziej wartościowa, tym stosunkowo więcej możesz zarobić.
Ludzie zapłacą Ci za Twoje konkretne umiejętności!
W takim razie, czym możesz się zajmować?
- Opiekowaniem się mediami społecznościowymi (np. firm, znanych osób), np.:
- Pomaganiem w prowadzeniu kanału na Youtube (zajmując się tym, warto byłoby znać się również na obróbce filmików)
- Prowadzeniem fanpage
- Prowadzeniem konta na Instagramie
- Pomocą w prowadzeniu grupy dyskusyjnej na Facebooku
- Czynnościami związanymi z obsługą klienta (np. odpisywaniem na maile, byciem konsultantem na czacie)
- Copywritingiem (pisanie tekstów na zamówienie – np. artykuły, opisy produktów, maile, teksty sprzedażowe)
- Tworzeniem stron internetowych
- Tworzeniem sklepów internetowych
- Pomocą w prowadzeniu bloga
- Pomocą w obsłudze sklepów internetowych (np. wstawianiem produktów)
- Montażem i obróbką wideo
- Dodawaniem napisów do filmików
- Tworzeniem projektów graficznych (np. logo dla firmy, prezentacji, infografik, postów na media społecznościowe, miniaturek do filmików na Youtube)
- Tworzeniem animacji i wizualizacji 3D (np. produktów do sprzedaży)
- Obróbką zdjęć
- Pomaganiem w marketingu (np. tworzeniem dla kogoś lejku sprzedażowego, reklamami na Facebooku, webinarami, marketingiem szeptanym)
- Pomocą w sprzedaży (np. bezpośrednimi rozmowami z zainteresowanymi klientami – tzw. domykanie sprzedaży)
- Pozycjonowaniem stron (wszelkimi zajęciami zmierzającymi do tego, że strona internetowa klienta pokazuje się na wyższych pozycjach w wynikach wyszukiwarek)
- Programowaniem
- Tłumaczeniem tekstów na język polski
- Użyczaniem swojego głosu do materiałów wideo (by to robić trzeba mieć odpowiedni głos)
Ogólnie wszystkim tym za co ktoś może chcieć zapłacić. Dlatego oczywiście lista nie została wyczerpana. W ramach swojej usługi, możesz też łączyć ze sobą powyższe czynności. Czyli, w jednej cenie możesz zajmować się np. prowadzeniem konta firmowego na Facebooku oraz obsługą klienta.
Zdaje sobie sprawę, że większość z powyższych czynności wydaje się być czymś trudnym.
Widzisz.. zarabianie przez Internet, to trochę tak jak wejście w nowy zawód. Najpierw trzeba coś potrafić, by ktoś chciał za to zapłacić. Jeśli boisz się nauki, to zarabianie przez Internet nie jest dla Ciebie. Przestań wierzyć bajkopisarzom, którzy oferują łatwe zarobki przez Internet. Stracisz tylko pieniądze i czas.. żyjąc nadzieją która się nie wydarzy.
Im wcześniej zaangażujesz się w prawdziwy proces związany ze zdobywaniem nowej wiedzy i poszerzaniem swoich umiejętności, tym zarabianie przez Internet coraz bardziej się do Ciebie przybliża.
Chcesz godnie zarabiać, zacznij poszerzać swoje kompetencje. Dzisiaj coraz więcej firm przenosi się do Internetu, dlatego chociażby usługi związane z pomocą w tych “przenosinach” będą pożądane. Wiedzę możesz czerpać z różnych źródeł. Na tej stronie możesz zobaczyć w czym ja mogę Ci pomóc..
Świadczenie usług przez Internet ma często taki plus, że zdobywając jednego zleceniodawcę, możesz z nim współpracować przez długi okres czasu. Zapotrzebowanie na Twoją pracę, może być potrzebne również w kolejnych miesiącach, np. tak jak w przypadku prowadzenia fanpage.
Zarabianie przez Internet – co jeszcze możesz robić?
Tak jak wspomniałem. Poza świadczeniem usług, możesz sprzedawać różne produkty.
Produkty wirtualne.
Może to być sprzedaż wiedzy. Jeśli rozwiązuje ona czyjś realny problem, to jak najbardziej ma to sens. Niemal w każdej branży jest zapotrzebowanie na edukację. Przykłady? Relacje międzyludzkie, fitness, zdrowie, odchudzanie, zwierzęta, umiejętności techniczne, umiejętności zawodowe, rozwój osobisty, ogrodnictwo, rolnictwo, ćwiczenia na kreatywność, rodzicielstwo, marketing.
Wiedzę możesz przekazywać na wiele sposobów, np. w formie ebooka, audiobooka, kursu wideo, kursu mailingowego, warsztatów online, konsultacji indywidualnych, dostępu do bazy materiałów, zbioru zasad, listy co krok po kroku należy zrobić.
Niekoniecznie musisz sprzedawać wiedzę opartą o swoje doświadczenie. Możesz zebrać wiedzę innych, np. za pomocą wywiadów. Możesz przekazać wiedzę związaną z badaniami naukowymi.
Możesz również sprzedawać produkty wirtualne niezwiązane z wiedzą. Programy, boty, gry, szablony i wtyczki do WordPressa, pliki audio, autorskie fotografie, animacje, własne nagrania wideo, wzory na koszulki, tapety, różne szablony do korzystania (np. do mediów społecznościowych, ulotek, wizytówek), arkusze kalkulacyjne czy chociażby ebooki albo audiobooki, w których nie przekazujesz wiedzy, tylko coś innego. Opowieści, historie, bajki, wiersze, itd.
Produkty Fizyczne
Można byłoby wypisać mnóstwo rzeczy, które możesz sprzedawać oraz w jaki sposób możesz to robić. Produkty swoje, cudze. Za pomocą własnej strony internetowej albo korzystając z różnych portali aukcyjnych.
Osobiście kocham niezależność i branie pełnej kontroli za swój biznes. Dlatego przede wszystkim polecam skupić się na budowaniu własnej marki i sprzedaży za pomocą własnej strony internetowej. Tego nikt Ci nie zabierze. Ale to już szerszy temat, rozwijam go dokładniej w innych swoich artykułach i szkoleniach. Chociażby tutaj piszę o zasadach idealnego biznesu.
Ogólnie warto sprzedawać na takich rynkach, na których są pieniądze. Są ludzie którzy kupują i jest ich dużo. Celem jest być bardziej atrakcyjnym, niż działająca tam konkurencja. Masz wyższą jakość. Lepszą obsługę klienta. Dłuższą gwarancję. Szybszą przesyłkę. Lepszy marketing – ładniejsze zdjęcia i opisy. Trafiasz do innej grupy docelowej.
Jeśli będziesz taki sam jak reszta, możesz jedynie konkurować ceną, a to nigdy nie prowadzi w dobrym kierunku. Pamiętaj! Klient zawsze zastanawia się:
- Po co miałby to kupić?
- Dlaczego akurat od Ciebie, a nie od kogoś innego?
Przejdźmy do przykładów dochodowych rynków:
- Żywność (najlepiej zdrowa i ekologiczna)
- Zdrowie i suplementy
- Ogród, uprawa roślin
- Uroda, kosmetyki
- Akcesoria sportowe
- Remont, wyposażenie domu
- Odzież i obuwie
- Produkty dla dzieci
- Elektronika
- Motoryzacja
- Książki
- Zwierzęta (np. akcesoria, pokarm)
Ludzie potrafią wydawać wiele na rozrywkę. Dlatego dobrze mogą sprawdzić się rynki, na których są osoby mające hobby, skłonni wydawać na nie swoje pieniądze, np. wędkarstwo.
Jak zacząć działać?
Na początku musisz zastanowić się co chcesz robić. Tylko musi być to oparte na zapotrzebowaniu rynku. Przypominam, że to od innych ludzi będą brały się Twoje pieniądze, więc to co robisz musi prawdziwe im pomagać.
Zastanów się które rynki Cię najbardziej interesują i zacznij się w nie wgłębiać. Obserwować ludzi. Słuchać co mówią, dyskutować.. i na tej bazie tworzyć swoje produkty lub usługi. Dzięki Internetowi wiele można się dowiedzieć o ludziach, czyli potencjalnych klientach. Polecam chociażby grupy na Facebook-u, na których są osoby związane z daną branżą.
Jeśli już wiesz co chcesz robić, musisz zacząć zdobywać klientów. W przypadku świadczenia usług jest to stosunkowo najprostsze. Są różne portale na których zleceniodawcy się ogłaszają. Różne oferty można znaleźć też na grupach dyskusyjnych przeznaczonych dla zleceniodawców i freelancerów (osób, które te zlecenia wykonują).
Możesz sam ogłaszać się na różnych portalach ogłoszeniowych. Możesz bezpośrednio pisać do różnych firm i osób, z propozycją swojej oferty.
Twoja działalność może być zbiorem wielu produktów lub usług. Nie jest powiedziane, że możesz zajmować się tylko jednym typem produktów. Przykładowo możesz tworzyć strony internetowe na zlecenie, ale możesz też i uczyć tego innych. Twoim produktem są usługi oraz wiedza, To daje Ci znaczenie większe możliwości zarobku.
Zdecydowanie polecam Ci patrzeć na swój biznes długoterminowo. Nie zamykaj się tylko na usilnych poszukiwania klientów. Zacznij budować społeczność wokół siebie albo swojej marki. Zacznij pisać bloga. Prowadzić kanał na Youtube. Rozwijać listę mailingową. Prowadzić grupę dyskusyjną. Fanpage. Konto na Instagramie.. itd.
Nie chodzi o to byś robił wszystko na raz. Tylko żebyś zaczął byś rozpoznawalny. Żeby coraz więcej ludzi interesujących się daną branżą zaczęło Cię znać, słuchać, czytać i lubić.
Chcesz sprzedawać akcesoria dla zwierząt? Zacznij mówić o tematach które mogą interesować Twoich potencjalnych klientów. Edukuj. Mów o ich problemach. Odpowiadaj na częste pytania. Dyskutuj z ludźmi. Staraj się pomagać i być widocznym.
Jeśli zaczniesz wprowadzać nowe produkty do swojej oferty, będziesz mógł od razu sprzedawać je zainteresowanym. Twoim czytelnikom i słuchaczom.
Wiele biznesów rozpoczęło się od zbudowania społeczności. Prosty przykład. Ktoś rozwinął swój kanał na Youtube. Tematyka zdrowie. Na początku kompletnie nic nie sprzedawał. Gdy kanał się rozwinął, zaczął sprzedawać suplementy diety. Miał już spore grono zainteresowanych, którzy z dnia na dzień, stali się jego klientami. Dlaczego? Bo słuchali go od dawna i szanowali za jego ogromną wiedzę, dlatego chętnie zaczęli kupować. Tak to działała.
Warto wspomnieć, że aby zarabiać swoje pierwsze pieniądze, nie musisz prowadzić firmy. Możesz prowadzić działalność nierejestrową. To daje Ci możliwość uzyskania miesięcznych przychodów w wysokości 1400zł. Bez płacenia ZUS-u i prowadzenia działalności. Szczególnie może sprawdzić się to w biznesach o niższych kosztach. Świadczenie usług oraz sprzedaż wiedzy. Jak przekroczysz kwotę 1400zł w danym miesiącu, masz obowiązek założenia działalności gospodarczej. Ale też są możliwości by zdecydowanie obniżyć koszty.
Jeśli chciałbyś podejść to tematu na poważnie i zacząć się wszystkiego uczyć, krok po kroku. Tak by w końcu zarabiać przez Internet, w uczciwy sposób i zacząć budować coś, czemu możesz oddać całe serce, to sprawdź co dla Ciebie przygotowałem. Nigdy nie było tak prosto 🙂
Zostaw też swojego maila i odbierz bezpłatnego e-booka o tym, jak zacząć zarabiać w Internecie: