Jak odmienić swoje życie? Od czego zacząć?

Jak odmienić swoje życie? Od czego zacząć?

Usiądź wygodnie, zatrzymaj myśli i popatrz na ten cały dzisiejszy świat, jakby z boku, czy nie uważasz, że coś tu jest nie tak? Czy ludzie nie zachowują się przypadkiem jak zaprogramowane roboty? Postępują według wszczepionych im poglądów, zachowań, teorii, stereotypów, przekonań i tym podobnych rzeczy. Jeżeli ktoś myśli lub zachowuje się inaczej niż większość, jest uważany za dziwaka czy nawet oszołoma. Jeśli jednak chociaż czasami zastanawiasz się nad sensem swojego życia i próbujesz coś w tym życiu zmienić na lepsze, to już jest dobrze, bo większość tych „zaprogramowanych ludzi” nawet nie dochodzi do takiego etapu. Mało tego, śmieją się z tych, którzy próbują coś robić, w tym kierunku. Oni pewnie przeżyją całe swoje życie nieświadomie. Zmieniając się jeśli już, to na gorsze. Nie o nich tu jednak
będę pisał, bo każdy ma szanse zmiany, w każdej chwili  swojego życia. Jeśli wpisujesz w wyszukiwarkę: jak odmienić swoje życie,  jak się zmienić czy podobne tego typu frazy.. to świetnie, oznacza to, że chcesz wyruszyć w tą długą niekończącą się podróż, w którą i ja jakiś czas temu wyruszyłem 😉

 

Problem to Twoje szkodliwe programy w które uwierzyłeś, to one Cie ograniczają!

 

Przyjacielu, przyjaciółko nie oszukujmy się, MUSISZ zdać sobie sprawę z tego, że większość naszych przekonań, które mamy, na temat otaczającego nas świata jest nieprawdziwa! Większość, to może nawet zbyt małe słowo, u niektórych osób są to wszystkie przekonania. Każdy ma jakieś poglądy, przekonania czy „swoje” prawdy życiowe, które uważa za słuszne. Często jest tak im oddany, że nawet nie chce słuchać odmiennych postaw. Szkoda, tylko że nie zauważa, że tak naprawdę powtarza jakieś głupoty o których się dowiedział… no właśnie skąd? Czy naprawdę uważasz, że wiedza którą posiadasz, odnośnie różnych dziedzin Twojego życia, jest tą jedynie słuszną?! Ja tak nie uważam.  Dziś zdaje sobie sprawę z tego, że ciągle jeszcze mam, jakieś dziwne destrukcyjne programy czy przekonania które tkwią w mojej głowie. Cały czas, staram się ich pozbywać czy weryfikować je. „Programami” będę nazywał, w tym artykule wszystkie NEGATYWNE poglądy, przekonania, teorie które „siedzą” nam w głowie i mają na nas zły wpływ.

 

To skąd te destrukcyjne programy w naszych głowach?

Te destrukcyjne programy, są nam wszczepiane niemal od urodzenia, ze wszystkich stron – znajomi, rodzina, telewizja itd. Może w niektóre rzeczy, też chcemy wierzyć, bo tak jest wygodnie? Wygodnie jest iść tą samą drogą co reszta, bo chociaż nie będziemy spadać w przepaść w samotności.

Nigdy nie podważam, czyjś prywatnych poglądów czy opinii, ale pod jednym warunkiem, że nie są to jakieś głupoty, które gdzieś tam ktoś zasłyszał, może w telewizji? Popierając to słowami: no bo tak jest albo no bo tak mówią. Wniosek jest prosty: Tylko samodzielne i dogłębne zbadanie jakiegoś tematu może ukazać nam prawdę, która niekiedy jest tak szokująca jak uderzenie obuchem w tył głowy!

Gdy rodzimy się na tym świecie, już wszystko mamy ułożone odgórnie, przygotowane specjalnie dla nas np. system edukacji czy system pieniężny. Z dniem urodzin rozpoczyna się programowanie umysłu, ze wszystkich stron. Pytanie tylko brzmi, czy te programy nam służą? Wiemy już, że nie. Dla jasności mówię tylko o takich programach, które mają na nas destrukcyjny wpływ (nie mylmy ich z naturalnymi normami zachowań, których należało by przestrzegać) Fakt, że tych destrukcyjnych jest zdecydowanie więcej. Jedyne czego od nas chcą, to dostosowania się do tego i podążania wytyczoną trasą, nie zadając żadnych pytań.

 

jak_odmienić_swoje_życie_2              Zaprogramowane głowy - wszyscy jednakowi

 

No dobra, ale co z tego? Jak odmienić swoje życie?

Konkretnie – Od czego zacząć? Może od narzekania? Niektórzy ludzie rzeczywiście zaczynają zauważać absurdy otaczającego świata, jednak czy coś robią by z nimi walczyć? No skąd. Narzekają na wszystkich i wszystko wokół i nic więcej, chyba to nie tędy droga! ZACZNIJMY OD SIEBIE.

Żeby ruszyć z miejsca, trzeba ułożyć sobie wszystko, odpowiednio w głowie, a potem dopiero działać. Odwrócenie kolejności, może być niebezpieczne,  pisałem m.in. o tym w artykule jak wyznaczać cele – najpierw ustalamy gdzie chcemy zmierzać, a dopiero potem tam idziemy.  Nie najpierw idziemy, a potem zastanawiamy się gdzie żeśmy doszli. Bo tam szli wszyscy. Niech idą. Zmianę życia, sądzę, że najlepiej rozpocząć jest od zweryfikowania swoich poglądów i usunięcia z głowy wszystkich tych negatywnych przekonań, głupich stereotypów czyli ogólnie wszelkich destrukcyjnych programów które zostały nam narzucone przez cały dzisiejszy świat i mają na nas zły wpływ. Nie ważne już przez kogo dokładnie zostały nam wszczepione – WAŻNE by to usunąć z głowy.

Nie da się zmienić, a jednocześnie myśleć po staremu.  Otóż od dziś, spróbuj zweryfikować WSZYSTKIE swoje główne poglądy życiowe, zadając sobie tego typu pytania:

 

 • Skąd to wiem?
 • Skąd wiem że to jest prawda?
 • Czy mogę to poprzeć własnym doświadczeniem?
 • Czy komuś na tym zależy bym tak uważał?
 • Czy umiałbym to udowodnić?

 

Weryfikacja swoich przekonań – to jest ta myśl którą chciałem przekazać w tym artykule

 

Szokujące okaże się to, że w większość swoich przekonań, po prostu uwierzyłeś i nie jesteś wstanie odpowiedzieć, mądrze na powyższe pytania! Trzeba to przyznać DAŁEM SIĘ ZAPROGRAMOWAĆ. Ja też byłem zaprogramowany, ciągle wiem że gdzieś tam w głowie, jakieś głupie programy ciągle dają o sobie znać – przyznaje się. Staram się je zwalczać, każdego dnia. Ty też je zwalcz! Powodzenia!

Czy może być coś gorszego niż przeżyć swoje życie nieświadomie? Wierząc w jakieś głupoty typu –  NO NIC SIĘ NIE DA TAK MUSI BYĆ, TAKI JUŻ JEST TEN ŚWIAT. Nie! Ten świat jest taki, bo wierzymy w to że taki musi być. Przekazując właśnie z pokolenia na pokolenia ten pogląd. Nie próbując nic zmienić, albo wymagamy, jedynie od kogoś tej zmiany.

 

Przykłady destrukcyjnych programów w głowie

Przykładów takich błędnych teorii które zagnieździły się w niejednej, ludzkiej głowie można pokazać mnóstwo. Pierwsza z brzegu – Żeby być bogatym to trzeba być oszustem i złodziejem.
Rzeczywiście wielu bogatych ludzi, jest takimi ludźmi, ale czy można tak mówić o wszystkich? Kto dał nam takie prawo? Czy świat jest biało-czary? Nie wiesz nic o nich. Nie znasz ich życia. Łatwo oceniać innych, trudniej ocenić siebie, a co dopiero przyznać się do błędu. Tutaj dodatkowo, pojawia się zazdrość, zazdrościmy im ich statusu materialnego, dlatego tak o nich mówimy, a czym jest ZAZDROŚĆ kolejnym programem wszczepionym nam do głowy, dlaczego widząc „bogacza” nie pomyślimy sobie – ten człowiek musi być szczęśliwy, ciesze się że tak mu się udało 😉 (już nie wnikam czy rzeczywiście te pieniądze dają mu szczęście – załóżmy tak dla poparcia przykłady). Znasz kogoś kto powiedziałby, widząc bogatego człowieka – CIESZĘ SIĘ ŻE MU SIĘ TAK UDAŁO ?! Mało jest takich ludzi! Dużo więcej jest takich co pomyśli według programu w głowie który każe nam być zazdrosnym – A TO OSZUST I ZŁODZIEJ, CIEKAWE GDZIE TAK SIĘ NAKRADŁ.. hmm, no ok może ten przykład był, aż za bardzo złożony 🙂

 

Inne przykłady programów, to chociażby:

 • nic się nie da tak musi byćchociaż nigdy nie próbowaliśmy tego zmienić
 • ocenianie ludzi na podstawie stereotypów – nagle wszyscy jednakowi, bo urodził się tu czy tam
 • Wszyscy ludzie których spotykam są źli – tak, tak tylko Ty jeden dobry na całym świecie
 • Gdybym był taki umięśniony jak on to miałbym w życiu łatwiej
 • Gdybym wiedział o tym wcześniej jak byłem młodszy, teraz to już za późno
 • Jedyny sposób zarabiania pieniędzy jest chodzenie do pracy
 • Bez ukończenia studiów nie mam nawet co myśleć o godnym zarobkach
 • W Polsce nie da się żyć godziwie – co innego za granicą…

 

Zakończenie

W tym artykule, chciałem Ci polecić to, abyś oczyścił swój umysł, z wszystkich głupich programów, które tylko Cię ograniczają. Chodzi o to, by zawsze swoje poglądy weryfikować. Stań się wolny, od wszelkich ich negatywnych wpływów. Gdy nie myślimy tak, jak każe nam program w głowie, stajemy się wolni. Myślimy samodzielnie. Wtedy jesteśmy otwarci na zmianę. Nasz umysł można porównać do dysku w komputerze. I tu i tu można wgrać rozmaite programy. Czy chcesz aby Twój komputer był pełen wirusów? Nie! Chyba tego samego chcesz dla swojego umysłu, więc dlaczego dajesz go sobie zaśmiecać głupotami?

Podziel się tym wpisem

  Ten post ma 11 komentarzy

  1. Porównanie z wirusami w komputerze – super❤️ Bardzo fajnie i oryginalnie napisałeś ten tekst. Bo każdy mówi o zmianach, a mało kto pisze od czego je zacząć. A przecież najpierw trzeba
   Ustalić cel i dopiero potem dołożyć działania.

  2. Ciekawy, wartościowy tekst. Sama zawsze staram się zrozumieć tok myślenia osób o innych poglądach, dzięki czemu mam szersze spojrzenie na dany temat. Poza tym z osobami typu „bo tak” nie dyskutuję, bo to do niczego nie prowadzi.

  3. U mnie punktem zwrotnym było podjęcie decyzji o wyjeździe – pojechałam, przeżyłam cudowną przygodę, wróciłam z głową pełną inspiracji i nowych planów, które teraz systematycznie wdrażam w życie! 🙂

  4. bardzo trudno odtruć swój organizm z wszelkich negatywnych „programów” które mamy. Wprowadzanie zmian w życiu, które się z tym bezpośrednio wiąże jest bardzo ciężkie szczególnie jeśli głowa mówi, że jesteś beznadziejny…

  5. Bardzo ciekawy wpis! Zgadzam się z tym, że żeby zmienić rzeczywistość należy zacząć od siebie. Chociaż czasem bywa trudno. Pozdrawiam!

  6. Aby poddać się detoksowi od toksycznych programów, musimy stworzyć możliwości zdystansowania się do nich, radykalnego odcięcia od ich bodźców, choćby dzięki wyjazdowi, wówczas wiele spraw układa się na nowo w głowie. 🙂
   Bookendorfina

  7. Odwagi i tyle. Co do narzekania, to najgorzej jeśli ktoś narzeka i tylko narzeka … ciagle, bez próby zmiany. dobrze zauważyć, że coś się nie podoba, ale narzekanie bez końca jest niedobre. Masz rację. Przekonanie, że bez studiów nie można dobrze zarabiać jest złe. Chociażby wystarczy znam biegle język obcy. Nawet bez certyfikatów. Znam taki przypadek ze swojego otoczenia. Osoba znająca 2 języki obce biegle, bez studiów zarabia 8 tys netto. jak na Polskie warunki to bardzo dobrze.

  8. Emigracja otworzyła mi oczy i nauczyła innego myślenia, wpoiła zupełnie nowy system wartości. Nie byłam w Polsce od 4 lat, bo świat jest za duży, żeby spędzić życie w jednym miejscu. Pozdrawiam z Nowej Zelandii jako ten dziwak, „lub nawet” oszołom. 😉

  Dodaj komentarz

  Close Menu